0 532 701 71 57
Doğalgaz Sistemleri

Doğalgaz renksiz ve kokusuz bir gazdır. Yanması sonucunda atmosfere verdiği zarar, kömür ve mazot gibi yakıtlara göre daha azdır. Günümüzde dünya enerji tüketiminin yaklaşık %24 kadarı doğalgaz ile karşılanmaktadır. Türkiye'nin bu pastadaki payı %0.5 civarındadır.

Ülkemizin doğalgazla tanışması 1970 yılında gerçekleşti. Kırklareli'nde bulunan doğalgaz, ilk kez Pınarhisar Çimento Fabrikası'nda kullanıldı. Daha sonra bulunan doğalgaz kaynağı Mardin bölgesindeydi. Bulunan kaynaklar sınırlı olduğu için çıkarılan doğalgaz ülke çapında kullanılamadı.

Doğalgaz, şehir şebekelerinde ilk kez 1984 yılında kullanılmaya başlandı. İlk kez Ankara'da kullanılmaya başlayan doğalgaz İstanbul'a 1992 yılında geldi.

Doğalgaz Sistem seçiminde konunun uzmanı bir mühendisin önerileri alınmalıdır. Genel olarak, 

Tek merkezden ısıtılan büyük sitelerde ve ısı kayıplarının fazla olduğu durumlarda, sıcak suyu taşımak yerine gazı taşıyarak bina altına yerleştirilecek bir doğalgaz kazanı ile ısıtma tercih edilebilir.

Merkezi ısıtma kullanılan apartmanlarda, tesisat ile ilgili giderilemeyecek bir sorun yoksa, apartmanın altındaki kazan doğalgaz kazanıyla değiştirilebilir. Aksi halde bireysel ısınma sistemleri önerilir. 

Üç dört daireli binalarda, dubleks ve tripleks evlerde bireysel ısınma sistemleri önerilir.